خوش آمدید به تالار گفتگوی والا موزیک
تالارهای گفتگوی والا موزیک یک انجمن تخصصی با محور موضوعات مربوط به موسیقی است که هدف اصلی آن ایجاد فضای تخصصی و افزایش علم و آگاهی کاربران ایرانی در زمینه موسیقی میباشد . کلیه موضوعات بصورت طبقه بندی شده ارایه شده و همه کاربران میتوانند با توجه به قوانین به بحث و تبادل نظر درباره موضوعات مطرح شده بپردازند.

دیسکوگرافی والاموزیک


کانال تلگرام والا موزیک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. Top | #1


  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  128
  نوشته ها
  180

  پیش فرض لالایی برای فرزند شیطان؟ اثری غم انگیزاز کریستوف کمدا در موسیقی متن فیلم "بچه رزماری"
  لالا لالا نخواب زندون دنیا

  سرناسازگاری داره با ما

  یکی لب هاش تو خوابم غرق خنده ست

  یکی پلکاش تو خوابم خیس خیس

  (مریم حیدرزاده)
  همراه با موسیقی " لالایی برای بچه رزماری " در خواب و افکاری حزن آلود غوطه ور میشوم از خود می پرسم به راستی ابدیت چیست ؟ داشتتن و خواستن ؟ زندگانی؟ نبودن و بودن ؟ و . . . . . ؟
  چه باید شنید ، چه باید کرد ، چه باید گفت . . .

  چه باید گفت جاده ایست که باید به اجبار رفت ، جاده ای به نام زندگی

  در جاده ی زندگانی بهار هست اما پاییز هم هست

  درجاده ی زندگانی روز هست اما شب هم هست

  درجاده زندگانی " من " هست اما گاهی " تو " نیست

  چه باید گفت عاشق شدن و عادت کردن دست ما نیست کار لحظه هاست فقط می دانم عمر خوشخبتی کوتاه است و کمر خم میشود زیر بی وفایی ها. ( افکار و دل نوشته های ازانعکاس موسیقی " لالایی برای بچه رزماری" کریستوف کمدا)

  کریستوف کمدا – Krzysztof Komeda  کریستوف کمدا متولد 27 آوریل سال 1931 درکشور یونان . کمدا آهنگسازی در زمینه موسیقی فیلم و پیانیست جاز "بوده" است ، گاهی فعل ها هم خیلی غم انگیزهستند وقتی می گوییم "بوده" یعنی چه ؟ خودتان بهترمیدانید مال گذشته است . بهترین نمره ها و امتیازهایش را می توان به موسیقی متن فیلم های بچه رزماری ، چاقودرآب و کوچه بن بست اشاره و نام برد .
  آلبوم آستیگمات (1965) او به عنوان یکی از مهمترین آلبوم های جاز در اروپا شتاخته و در نظر گرفته شد ، منتقد استوارت نیکلسون توصیف این آلبوم را این گونه بیان میکند که این آلبوم ظهور زیبایی شناسی خاص در اروپا و از نگاهی دیگر رویکرد موسیقیایی جدید درآمریکا و اروپا .
  زندگی . . .


  کریستوف کمدا در چستوخووا بزرگ شد جایی که او در یکی از شرکت های موسیقی و شعر گواهی خود را به دست آورد در سال 1950 . او پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان درآکادمی پزشکی یونان وارد و به مطالعه طب پرداخت ، او پس از شش سال مطالعه طولانی مدرک پزشکی خود را در سال 1956 به دست آورد ، او تصمیم گرفت تا کار خود را به عنوان یک متخصص گوش وحلق و بینی ادامه دهد.
  او درسهای موسیقی را از دوران کودکی یعنی در سن هشت سالگی با رویای مشهور شدن می گذراند در این سنین بود که او بازی با پیانو را به خوبی یاد گرفت و در همان زمان ها او که علاقه ی خاصی به نور و رقص داشت همرا این حرکات به آموزش پیانو هم می پرداخت .
  دوران دبیرستان آغاز وآموزش موسیقی جاز برای کمدا بود او در این زمان یعنی دوران دبیرستان با موسیقیدان بزرگ جاز لهستانی یعنی کراکوف آشنا شد و تجربیات کراکوف بود که به او موسیقی جاز را از ابتدا آموزش داد .
  نغمه شش سازه یا شش آوازه کمدا اولین گروه موسیقی جاز لهستانی بود که اولین موسیقی مدرن جاز لهستانی را برپا کردند از آن به بعد این گروه اجرا و پیشگامی خودشان را در موسیقی جاز در لهستان افتتاح کردند .
  از سال 1960 به بعد را می توان در زندگینامه کریستوف کمدا دوره بهبود و رشد او دانست زیرا پس از اجرا های موفق در مسکو و پاریس و نمره های بالای موسیقی فیلم هایش نظیر بچه رزماری و چاقودرآب را جز بهترین های او دانست اگرچه خیلی از منتقدان داخلی ازاو سرد حمایت کردند ولی در سایر کشورهای اروپایی از او استقبال قابل توجهی داشتند .


  پایان تلخ وغم انگیز کریستوف کمدا


  آه . . . . ، آهی میکشم و ادامه داستان کمدا نمی دانم چرا هر وقت صحبت از پایان کسی باشد حتی اگر او را هم نشناسم بازهم " آهم " در می آید رفتن و به ابدیت پیوستن غم انگیزه است شاید . . . .
  پس از کارها ، فعالیت ها ، اجرا ها و . . . کمدا به لس آنجلس برگشت جایی که او و رومن پولانسکی بچه رزماری و ضد شورش را خلق و ساخته بود .
  در دسامبر سال 1968با تصادفی غم انگیزی بود که کمدا را دچار بیماری هماتوم (ورم خونی) مغزی کرد . البته این یکی از گفته های این اتفاق است شخصی دیگری به نام مارک هیلاسکو ادعا دارد که : کمدا در پاییز سال 1968 با یک ماشین تصادف میکند، هیلاسکو که یک نویسنده است ادامه داد او را سینه کش و کشان کشان به بیمارستان رساندم و پس از عمل های اولیه او را به زادگاهش لهستان منتقل کردیم . او پس از یک نتیجه غلط از عمل های هماتوم درلهستان کریستوف کمدا در بیمارستان در سال 1968 درگذشت و به ابدیت پیوست .
  ناگفته نماند که او در بین این کش و قوس ها و انتقال ها کمدا آسیب های بیشتری را دید ، حتما شنونده با خود می گوید که چرا کمدا را در همان لس آنجلس وپیشرفته بودن بیمارستان هایش جراحی و تحت مراقبت نگرفتند ؟ ؟ ؟
  اعتقاد براینست که یکی از دلایل اصلی انتقال کمدا پس از حادثه این بوده است که او بیمه پزشکی آمریکا را نداشته است . اگرچه این تصادف مشکوک و مشکوک تر از آن انتقال بیماری تصادفی از کشوری به کشوری دیگراست باز هم علامت ؟ به راستی که چرا درمان درهمان ایالات متحده پزشکی آمریکا پیگیری و عمل نشده است ؟ این ها سوالاتی بوده است که بی پاسخ و نامفهوم مانده و یا سرپوش گذاشته اند .


  کریستوف کمدا به عنوان یک نوازنده جازاصلی و سبکی اصیل شناخته شده است ، پس از مرگ او موسیقی جاز کمدا همیشه مدارس موسیقی لهستان را تحت تاثیر قرار داده است .
  از سال 1995 فیستیوال کمدا به طور منظم برگزار میشود و از جمله مسابقات بین المللی آهنگسازان است که هدف از برگزاری این مسابقه ترویج و تشویق هنرمندان و هنرجویان جوان است .

  بررسی ذره بینی فیلم بچه رزماری


  کارگردان و فیلمنامه : رومن پولانسکی

  بازیگران : ميا فاررو، جان كاساوت ، روث گوردن ، سيدني بلك مر ، رالف بلامي ، موريس اوانس ، چارلز گرودين

  محصول : 1968 آمریکا

  کاندیدای جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی (رومن پولانسکی)

  نویسنده : ایرا لوین


  بچه رزماری هرچند اولین فیلم انگلیسی زبان و آمریکایی کارگردان لهستانی تبار رومن پولانسکی است ولی در عین حال آیینه تمام نمای دنیای مرموز و پیچیده کارگردانش است. درحقیقت دستمایه اصلی پولانسکی یعنی "توهم توطئه" در این فیلم کاملا نمایان است. با نگاهی گذرا به آثار پولانسکی در می یابیم توهم توطئه همواره یکی از مهمترین باورهای فلسفی اوست. در محله چینی ها(جاییکه جک نیکولسون فقط می تواند به خودش اعتماد کند) یا دراثر فوق العاده او یعنی" پیانیست" (وقتی آدرین برودی حتی از سایه خودش هم می ترسد) وحتی در آخرین فیلمش الیور تویست این توهم توطئه همواره وجود دارد. ولی در دو فیلم بچه رزماری و مستاجر این حس به اوج خود میرسد .البته در مستاجر که با بازی زیبای خود پولانسکی همراه است توهم توطئه برخواسته از ذهنی روان پریش است که کم کم صاحبش را مسخ میکند ومی تواند ناشی از بدبینی او به همه کس و همه چیز باشد ولی در بچه رزماری توطئه فقط یک توهم نیست بلکه به شکلی خزنده و آرام واقعا جریان دارد ودر نهایت "رزماری" (با بازی میا فارو ) را در کام خود فرو میکشد.
  اینجاست که رزماری می فهمد در دام هیولا ها (همان جادوگران شیطان پرست) گرفتار است و حتی همسرش (جان کاساوتس) فریب آنها را خورده و با آنها هم دست شده و حتی دکترمتخصص زنان هم خود یک شیطان پرست است! او در یک توطئه از قبل طراحی شده گرفتار شده وبه ظاهر هیچ را فراری ندارد ولی در اوج تنهایی یک همدم پیدا میکند و حاضر است برای حفظ آن از چنگ جادوگرانی که تشنه به خونش هستند هر کاری بکندو این تنها همدم کسی نیست جز بچه و جنینی که در شکم دارد. رزماری دائم با او حرف میزند و به او قول میدهد که جانش را حفظ میکند.غافل از اینکه این بچه فرزند شیطان است!


  استاد پولانسکی

  این فیلم نمونه کاملا موفقی از یک فیلم ترسناک کلاسیک است که در برخی سکانسها واقعا نفس بیننده را از ترس بند می آورد بدون اینکه سری از جا کنده شود یا بدنی تکه تکه شود!( مثلا صحنه ای که رزماری بعد از فرار از مطب دکتر جادوگر در داخل کیوسک تلفن به دکتر سابقش زنگ میزند را به یاد بیاورید.) پولانسکی به طرزی استادانه از همه تمهیدات مثل موسیقی متن- فیلمبرداری – نورپردازی – تدوین – صدا و... برای ترساندن تماشاگر استفاده میکند و البته مهم این است که درست در لحظه ای که او در نظر دارد بترسیم و لحظه ای بعداز آن در فضای دراماتیک فیلم غرق شویم.

  پایان فیلم

  و اما پایان بندی عجیب فیلم : وقتی که رزماری با دشنه ای در دست در میان انجمن شیطان پرستان ظاهر میشود و به طرف فرزندش میرود و با دیدن چشمهای نوزاد ناباورانه خطاب به آنها فریاد میزند " چه بلایی سر چشمهای او آورده اید؟" جوابی که میشنود واقعا مایوس کننده است: " چشمهایش به پدرش رفته " و پدر این نوزاد نه همسر رزماری بلکه شیطان است! آری فرزند شیطان متولد شده و حالا تمام شیطان پرستان جشن گرفته اند و منتظرند تا او بزرگ شود و نیروهای شر را در تمام دنیا حاکم کند . اینجاست که از خود می پرسیم حالا رزماری چه میکند و البته انتظار داریم دشنه اش را در قلب فرزند شیطان (و البته خودش!) فرو کند و دنیا را نجات دهد ولی اشتباه ما اینجاست که حس مادرانه رزماری را فراموش کرده ایم . او نه تنها به نوزاد آسیبی نمی رساند بلکه به آرامی او را تکان می دهد تا گریه اش متوقف شود.
  اینجا درام به اوج خود میرسد .حقیقت این است که از نظر پولانسکی اصلا مهم نیست که این کودک فرزند شیطان است و چه دردسرهایی برای آیندگان درست میکند (هرچند این میتواند بعدها دستمایه ساخت فیلمی مثل طالع نحس شود) این وجه تراژیک فیلم نیست. بلکه تراژدی فیلم نا امیدی و ویرانی مادری است که می فهمد ماهها به خاطر فرزند شیطان درد میکشیده نه آن کودکی که در رویاهایش تصور میکرده. و در پایان این رزماری و البته تماشاگران فیلم (که در تمام طول فیلم با او همراه بوده اند و همه توطئه ها راراقدم به قدم با او کشف کرده اند) هستند که باید این حقیقت تلخ را قبول کنند.
  جایی که رزماری به "رومن جادوگر" میگوید : "تو میخواهی به من بقبولانی که واقعا مادر این بچه هستم ؟" و رومن سوال او را با سوالی دیگر پاسخ میگوید:"مگه نیستی؟!" و بدین ترتیب فیلم با لالایی که رزماری برای فرزندش میخواند پایان می یابد: لالایی برای فرزند شیطان!!


  عنوان : Krzysztof Komeda - Lullaby From Rosemary's Baby

  موسیقیدان : Krzysztof Komeda

  آلبوم : Rosemary's Baby

  سبک : Soundtrack

  سال : 1968 (Original 2012)

  شماره آهنگها : 1 - 36  لینک (مدیافایر) :  http://www.mediafire.com/?16b6bs2c1u0psem  http://www.mediafire.com/?wt9039cu7t6kaa3
 2. 10 کاربر از مصطفیM بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند


 3. دیسکوگرافی والاموزیک

   

 4. Top | #2


  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  586
  نوشته ها
  178

  Smile (。◕‿◕。) سپاس از ژرف‌بینی

  آشناسازی کارهای گرانمایه و ارزشمند کاریست بسیار بایسته و ارزشمند . شکیبایی و ژرف‌بینی شما برای گردآوری این نوشتارِ سودمند در کنار کارهای این هنرمند نیز درخور اندیشه و ژرف نگری است ؛ و از این روی، من به بهره و دانگ خودم از شما سپاسگذارم .
  امیداوارم که همیشه و به همین سان، پُر انرژی و پُرکار باشید تا کاربران و دوستداران "والاموزیک" به داشتن این‌گونه کاربران تیزهوش و فرهیخته برخود ببالند .
  چنانچه دیگر دوستان و هواداران ( آمار شمارگان کاربران 722 نفر تا این زمان دوم شهریور 91 ) کارهای ارزشمند را به سان شما ارایه نمایند ، تارنمای والاموزیک بزودی و همچون سرچشمه پایگاه داده نواها و آهنگ‌ها دگرگون خواهد شد .


 5. 7 کاربر از Ariyushin بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

 6. Top | #3


  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  شماره عضویت
  6
  نوشته ها
  870

  پیش فرض

  سلام.
  مصطفی عزیز، مثل همیشه عالی بود. موسیقی زیبا بود. نوشته ها عالی بودند. خوشحالم از اینکه اگر خودم قلم زیبا و شیوایی ندارم در عوض دوست خوبی دارم که هر وقت نوشته هاش رو میخونم پیش خودم او را تحسین میکنم.
  ممنونم دوستم.

  چنانچه دیگر دوستان و هواداران ( آمار شمارگان کاربران 722 نفر تا این زمان دوم شهریور 91 ) کارهای ارزشمند را به سان شما ارایه نمایند ، تارنمای والاموزیک بزودی و همچون سرچشمه پایگاه داده نواها و آهنگ‌ها دگرگون خواهد شد .
  درود. کاملا با شما موافقم دوستم. به امید روزی که دوستان خوبمون بتونند لذت به اشتراک گذاری زیبا یی ها رو درک بکنند.

  دوستت دارم..


 7. 5 کاربر از یک دوست بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

 8. Top | #4


  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  488
  نوشته ها
  335

  پیش فرض

  مصطفی جان مدتها پیش دنبال این کار میگشتم ولی موفق به پیدا کردنش برای دانلود نشدم. ممنونم از حسن سلیقه و انتخاب قشنگت.


  ... Life is areflection on life
 9. 2 کاربر از taraha بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

 10. Top | #5


  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  911
  نوشته ها
  5

  پیش فرض

  میدونستید که همسر رومن پولانسکی رو 14 ماه بعد از انتشار فیلم وقتی که 8 ماهه بار دار بوده با وارد کردن 16 ضربه ی چاقو کشتن؟ و قاتل با خون مقتول رو دیوار نوشته خوک (pig) ؟

  این 2 تا لینکه درباره ی این موضوع:
  http://threedeadwords.com/2011/03/06...1969-homicide/
  http://vigilantcitizen.com/moviesand...-of-hollywood/

 11. 3 کاربر از Mia Farrow بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. موسیقی زیبایی از " Antonio Carlos Jobim"
  توسط Mehnoush K. در انجمن موسیقی جاز و بلوز
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 02-06-2016, 01:16 PM
 2. پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: 04-07-2014, 12:13 AM
 3. موسیقی زیبایی از "Yoko Shimomura "
  توسط Mehnoush K. در انجمن موسیقی متن بازی
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 07-03-2012, 12:14 AM
 4. هنر نمایی "Mike Oldfield "در آلبوم " ELEMENTS "
  توسط MATRIX در انجمن موسیقی عصر نو، آرامش بخش، مدیتیشن و فلامنکو
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 04-05-2012, 12:15 PM
 5. موسیقی زیبایی از "Billy Ocean "
  توسط Mehnoush K. در انجمن موسیقی عامه‌ پسند
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 02-17-2012, 08:54 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •